Ładowanie

Optymalizacja systemu w telefonie

Optymalizacja systemu w telefonie

Kupujesz nowy telefon komórkowy typu smartfon i twoja radość nie ma granic. Po kilku dniach jednak pojawia się informacja, że musisz przeprowadzić czyszczenie systemu, ponieważ duża ilość pamięci już została zajęta. Czy to normalne zjawisko? Czy nie ma jakiejś dobre metody, aby skutecznie zoptymalizować system? Potrzeby przecież mamy najróżniejsze. Może akurat interesuje nas wykonywanie dużych ilości zdjęć, nagrywanie filmów albo gry internetowe, które mają bonus za rejestrację w STS. Z pewnością tego typu informacje prezentowane przez system będą w końcu i tak się pojawiały, ponieważ w dzisiejszych czasach producenci rozmaitych aplikacji oferują oprogramowanie, które będzie wymagało coraz większej ilości pamięci operacyjnej i większego obszaru na dysku twardym. Możemy jednak postarać się o pewne czynności profilaktyczne, które zagwarantują nam przynajmniej w pewnym zakresie optymalne korzystanie z systemu tak, aby nasz telefon po prostu mówiąc kolokwialnie, się nie zapchał.

Nie ulepszaj tego, co działa

Duże znaczenie będzie odgrywać tutaj przyzwyczajenie do treści reklamowych i promocyjnych. Pamiętajmy o tym, że producenci sprzętu telekomunikacyjnego, a także programiści zawsze współpracują także z firmami promocyjnymi, które mają za zadanie wypromować i reklamować akurat te konkretne urządzenia, podzespoły i oczywiście oprogramowanie. Co jakiś czas będziemy, więc mogli zobaczyć reklamy rozmaitych aplikacji lub gier, które będą nas zachęcały do pobrania. Najbardziej jednak irytujące jest dla wielu osób to, że nawet wtedy, gdy już mamy zainstalowane najnowsze oprogramowanie, to i tak za chwilę będzie się pojawiała informacja, że nowa wersja jest już dostępna. Wiele osób w takiej sytuacji automatycznie wciska przycisk oznaczający aktualizację, a to jest działanie właściwie niepotrzebne. Jest taka najważniejsza zasada, która głosi, że jeżeli coś działa dobrze, to nie należy tego poprawiać. Najlepiej pobierać nowe aktualizacje, jeżeli już rzeczywiście są one wymagane do funkcjonowania systemu.

Wyłączanie aplikacji

Kolejnym bardzo ważnym krokiem będzie dokładne sprawdzenie, które zasoby systemowe są właściwie niezbędne do codziennego użytkowania. Wiele osób jest po prostu nieświadomych, że korzysta z wielu programów jednocześnie. Mówimy tutaj nie tyle o praktycznym wykorzystaniu, ile o tym, że pewne aplikacje działają po prostu w tle. Na szczęście obecnie większość systemów zainstalowanych w smartfonach daje możliwość użytkownikom dokładnego sprawdzenia, które aplikacje mogą być bezpiecznie wyłączone albo też całkowicie usunięte z telefonu. Wiele z nich jest już na starcie dostarczonych nam przez producenta, a nie każdemu są po prostu potrzebne. Będą za to zużywały bardzo dużo pamięci RAM. Warto też sprawdzić, które programy mogą być wyczyszczone. Szczególnie dużo niepotrzebnych plików będą generowały komunikatory. W tym przypadku także możemy wejść w odpowiednie ustawienia i włączyć pobieżne oczyszczanie systemu albo gruntowne, które pozwoli zwolnić spore zasoby pamięci operacyjnej, a także na twardym dysku.

Oprogramowanie odchudzone

Inną bardzo praktyczną czynnością będzie pobieranie takich aplikacji, które występują w wersji „lekkiej”. Zazwyczaj użytkownik ma do wyboru, czy może rejestrować oprogramowanie odchudzone czy też pełne. To już jednak zależy od naszych potrzeb i osobistych preferencji. Inną przydatną czynnością może być także regularne kontrolowanie multimediów, które sami wygenerowaliśmy. Bardzo często przecież wielu użytkowników nawet podczas zwykłego spaceru będzie nagrywać zdjęcia i filmy, o których potem zapominamy i są nam właściwie niepotrzebne. Warto więc przepuścić je przez dokładne sito i zostawić tylko to, co nam potrzebne. Pamiętajmy, że zdjęcia i filmy, a także pliki muzyczne będą pożerały dużą ilość zasobów systemowych.