Ładowanie
×

Jak działa obstawianie meczy – porady dla zainteresowanych typowaniem

Jak działa obstawianie meczy – porady dla zainteresowanych typowaniem

Jeżeli myślisz o typowaniu wydarzeń sportowych, pora zapoznać się środowiskiem bukmacherskim. Na początku najważniejsze jest zrozumienie zasad i sprawdzenie, czy korzystanie z danej oferty jest legalne. Zakłady bukmacherskie nie są zabronione, ale każdy podmiot musi spełnić określone warunki (a nie zawsze to się dzieje). Potem nowi gracze skupiają się na tym, jak działa obstawianie meczy.

Czy gra u tego bukmachera jest legalna?

Głównym kryterium legalności podmiotu bukmacherskiego jest licencja wydawana przez Ministerstwo Finansów. Na stronie tego ministerstwa znajdziemy listę podmiotów, które tą licencję posiadają. Poza tym legalnie działający bukmacherzy zawsze posiadają domenę internetową z końcówką .pl.

Aby lepiej zrozumieć, jak ogólnie działa obstawianie meczu, należy najpierw zapoznać się z podstawowymi pojęciami: na jakie zakłady możemy liczyć, jakie są kursy i z jakich rodzajów kuponów możemy skorzystać.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Oferty bukmacherów zawsze zawierają wszystkie podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich: 1×2 , handicap, under/over, BTTS, H2H.   Kiedy zamierzamy się typować mecze piłki nożnej, mamy nawet setki opcji (przy ważniejszych wydarzeniach sportowych).

Zakłady dotyczące zwycięzcy potocznie określa się jako 1X2. “1” to wygrana gospodarzy, “X” to remis, natomiast “2” oznacza wygraną gości. Wśród możliwości mamy też np. handicap. Opcja ta jest bardzo ciekawa, gdy jedna z ekip uważana jest za faworyta. To po prostu wyrównywanie szans. Jeżeli handicap na gospodarzy wynosi +1,5 to tak, jakby drużyna ta zaczynała mecz przy prowadzeniu 1,5:0. Tym samym ewentualna porażka jedną bramką oznacza zwycięstwo. Typowanie może dotyczyć też samych bramek – w ofercie mamy BTTS czy zakłady under/over. BTTS jest wtedy, gdy obie drużyny strzelą przynajmniej jednego gola. Z kolei under/over to typowanie liczby bramek. Jeżeli stawiamy over 2,5 to kupon jest wygrany, gdy w meczu mamy minimum 3 gole. Kiedy wybieramy under 2,5 to znaczy, że liczymy na maksymalnie 2 trafienia.

Czy tylko sport?

Dla większości początkujących zakłady bukmacherskie kojarzą się ze sportem, ale czy typowanie dotyczy wyłącznie dyscyplin sportowych? Oczywiście można obstawiać także ważne wydarzenia społeczne, rozrywkowe oraz polityczne. Niemniej jednak rozgrywka sportowa to zdecydowana większość oferty i w najbliższym czasie to się nie zmieni. Ponadto wśród propozycji można znaleźć gry karciane czy sporty wirtualne. Osoby zainteresowane typowaniem zawsze mogą liczyć na ciekawe propozycje!

Obstawianie meczy – o co chodzi?

Wysokość wygranej zależna jest od stawki, jak i kursu, który znajduje się na kuponie. Przy kursach jest tak, że im wyższy kurs, tym więcej można wygrać. Z drugiej strony wysokie kursy oznaczają niewielką szansą na to, iż dane zdarzenie będzie mieć miejsce. Nad właściwym ustaleniem szans czuwa trader, ale nie tylko on odpowiada za wszystko. Bukmacherzy zatrudniają szereg analityków sportowych. Do tego dochodzą jeszcze kontrole komputerowe. To nie przypadek, że poszczególne firmy wystawiają podobne kursy. Mimo to zawsze dobrze jest śledzić serwisy poświęcone tematyce bukmacherskie, pronujące swoje rankingi i analizy np. Probukmacher.pl.

Rodzaj kuponu, który wybieramy, również wpływa na wysokość kursów. Generalnie w zakładach bukmacherskich występują kupony pojedyncze, akumulowane i systemowe. Przy kuponach pojedynczych jest jedno zdarzenie. W przypadku kuponów akumulowanych mamy minimum dwa zdarzenia. Kurs wylicza się bardzo łatwo. Załóżmy, że mamy dwa zdarzenia i jedno ma kurs 1,35, natomiast drugie 2,05. W takim przypadku kurs to 2,77 (2,05*1,35). Przy zakładach systemowych mamy do czynienia z grupowaniem zakładów. Celem graczy jest trafienie jak największej liczby grup. Błędny typ oznacza, że cała grupa jest przegrana. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy pewniaka i ten pewniak nie wchodzi.

Przed spotkaniem czy w trakcie?

Typowanie może kojarzyć się z przewidywaniami przedmeczowymi, ale w zakładach bukmacherskich są dwie możliwości – typowanie przedmeczowe i granie live (czyli w trakcie trwania wydarzenia). O ile przed spotkaniem gwałtowne ruchy kursów są niemal niemożliwe, o tyle podczas gry na żywo jest zupełnie inaczej.

Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. W trakcie trwania spotkania szybko może okazać się, że wcześniejsza analiza nie ma sensu (przykładem szybka czerwona kartka w piłce nożnej). Czy jednak zakłady live dają nam szansę na przeprowadzenie analizy? Trzeba podejmować szybkie decyzje, a w takich okolicznościach można dużo zyskać, jak i sporo stracić.

Istotne jest też to, że mamy do czynienia z zakładami długoterminowymi. Jest to rodzaj zakładów przedmeczowych, w przypadku którego na rozstrzygnięcie przyjdzie nam poczekać dłuższy czas. Przykładem typowanie mistrza kraju, kiedy dopiero startuje sezon. W trakcie rozgrywek wiele może się zmienić, ale też dzięki temu typerzy mogą spodziewać się wyższych kursów.

Obstawianie meczy bez ryzyka – jak to działa?

Hazard nieodłącznie wiąże się z ryzykiem. Doświadczeni gracze zawsze przeprowadzają staranną analizę, ale analiza może jedynie zmniejszyć ryzyko. Sport to zawsze niespodzianki. Poza tym na sukces/porażkę wpływa wiele czynników. Zresztą wielokrotnie możemy usłyszeć, że ktoś przegrał mecz w głowie. Forma fizyczna to nie wszystko.

Bez wątpienia warto też śledzić bonusy. Bukmacherzy prześcigają się w oferowaniu coraz to ciekawszych propozycji. Widać to zwłaszcza przy rejestracji – bonusy powitalne jako program lojalnościowy  stały się niepisanym standardem. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której bukmacher nie przygotował nic dla nowych graczy. Obecnie wielu bukmacherów ma w ofercie bonusy bez depozytu i od depozytu. W pierwszym przypadku chodzi o symboliczną kwotę za rejestrację, natomiast w drugim wszystko zależy od dokonanej wpłaty. Pozostaje tylko sprawdzić szczegóły.

Porady dla nowych

Jeżeli jesteś początkującym i potrzebujesz więcej porad, jak działa obstawianie meczy, korzystaj z różnych źródeł informacji, najpierw oczywiście ze stron legalnych bukmacherów. Bez wątpienia  należy pamiętać o tym, aby grać z głową. Zakłady bukmacherskie to szansa na wielkie wygrane, jak i ryzyko utraty oszczędności. Zawsze trzeba więc ustalić, ile można przegrać. Takie podejście powinno pozwolić na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Bardzo ważna jest też wspomniana wcześniej analiza. Przeprowadzenie starannego obserwowania  warunków i zdarzeń zwiększa szansę na poprawny typ. Naturalnie typować należy tylko te sporty, w których ma się doświadczenie. Statystyki oferowane przez analityków sportowych są ważne, ale najważniejsze jest zainteresowanie sportem i bycie na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, terminami spotkań i wynikami poprzednich meczów.