Ładowanie
×

Najlepsze źródła odnawialnej energii

Najlepsze źródła odnawialnej energii

Aby grać na komputerze czy smartfonie w STS z bonusem na start bez depozytu konieczna jest nam energia elektryczna. Jej wyprodukowanie wiąże się często ze sporą emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Dlatego też od wielu lat na całym świecie wdrażane są nowoczesne technologie, które pozwalają na uzyskiwanie energii odnawialnej. Które metody są najbardziej skuteczne?

Energia wodna

Na chwilę obecną to właśnie energia wodna jest najpowszechniej stosowanym odnawialnym źródłem energii. Na początku 2020 roku łączna moc wszystkich zbudowanych na świecie hydroelektrowni przekroczyła wartość 1295 GW. Jest to o tyle istotne, gdyż wedle danych stanowi to 18% energii, jak i również aż 54% całej energii odnawialnej! Większość takiej energii pochodzi z elektrowni wodnych, które budowane są na rzekach.

Za pomocą tam i turbin tworzona jest praktycznie darmowa i bezpieczna energia elektryczna. Liderem na świecie pod tym względem są Chiny, które posiadają największe elektrownie wodne. Przykładem tego jest choćby Tama Trzech Przełomów, której moc wynosi 22,5 GW. Same Chiny drogą wodną wytwarzają aż 40% całej tego typu energii na świecie. Za nimi są Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada czy Rosja.

Minusem tego rozwiązania są spore zmiany w środowisku, geografii, zagrożenia dla ekosystemu. Wspomniana Tama Trzech Przełomów zmusiła ponad 1,25 mln osób do przesiedlenia. Ponadto w niektórych krajach budowa zapór wodnych z elektrowniami wywołuje napięcia i konflikty zbrojne między sąsiednimi krajami.

Energia wiatrowa

Na drugim obecnie miejscu znajduje się energia wiatrowa, która w całym ujęciu obejmuje 24% całej energii odnawialnej. W 2018 roku globalna moc wszystkich elektrowni wiatrowych wyniosła 563 GW. Także i tutaj na pierwszym miejscu znajdują się Chiny z łączną mocą ponad 184 GW. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone z 94 GW. Łącznie zatem odpowiadają za produkcję połowy światowej energii z wiatru. W Europie z kolei liderami są Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Francja. I tutaj można zetknąć się z kontrowersjami, gdyż olbrzymie wiatraki zmieniają krajobraz, jak i przyczyniają się do śmierci wielu ptaków.

Energia słoneczna

Nieco niżej znajduje się energia słoneczna, która przekroczyła moc 486 GW. Dominuje w niej przede wszystkim technologia fotowoltaiczna. Obecnie to właśnie energia słoneczna jest najszybciej rozwijającym się odnawialnym źródłem energii. Wiąże się to choćby z faktem, że jest ona najłatwiej dostępną technologią dla każdego z nas. Bez trudu możemy zakupić panele do własnego domu, które zajmą się ogrzewaniem, podgrzewaniem wody czy produkcją samej energii. Coraz więcej pojazdów elektrycznych zaopatrzonych jest w małe panele zwiększające ich osiągi. Energia słoneczna wydaje się przyszłością dla wielu krajów afrykańskich czy też na Bliskim Wschodzie.

Bioenergia

Obecnie czwartym co do wielkości odnawialnym źródłem pozyskiwania prądu jest bioenergia. W 2018 roku osiągnęła ona wartość 495 TWh. Do pozyskiwania takiej energii niezbędna jest biomasa, którą są najczęściej biopaliwa. Biomasa wykorzystywana jest w szczególności do wytwarzania ciepła i energii. Liderem w tym zakresie są Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Indie, Niemcy oraz Szwecja. Największa na świecie elektrownia w tej kategorii to Ironbridge w Severn Gorge w Wielkiej Brytanii o mocy 740 MW.

Energia geotermalna

Również na świecie następuje wzrost udziału energii geotermalnej, która w 2018 roku przekroczyła wartość 13,2 GW. Wykorzystuje się tu naturalne źródła geotermalne, które mogą służyć zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i ciepła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mniejsze czy większe tego typu elektrownie nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.