Ładowanie
×

Nasze smartfony mogą sporo – kilka nieznanych nam funkcji

Nasze smartfony mogą sporo – kilka nieznanych nam funkcji

Trudno dziś raczej wyobrazić sobie kogoś bez telefonu komórkowego, zwłaszcza smartfona. Na co dzień korzystamy z takich urządzeń nie tylko do rozmów i smsów, lecz i testowana jest na nich przez nas niejedna darmowe gry w Total Casino, gry multiplayer, aplikacje do zdjęć, muzyki. Sporo osób nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, że smartfony mają wiele ukrytych funkcji, o których zapewne nie wiemy.

Skaner kodów kreskowych

Choć coraz częściej można zetknąć się z kodami kreskowymi czy QR w cyfrowym świecie, to jednak mało osób korzysta z takowych w swych smartfonach. Tymczasem jest to opcja, która znacząco ułatwia nam wiele codziennych spraw. Dzięki takim kodom można połączyć się z siecią, sprawdzić menu w restauracjach na telefonie, rozkład jazdy na przystanku czy też ceny w sklepach.

Obiektyw Google

Coraz większą popularnością cieszy się obiektyw Google. Jest to aplikacja, która połączona jest bezpośrednio z wyszukiwarką. Możemy za pomocą obiektywu skierować kamerę na dany obiekt i wyszukać go w sieci. Dzięki temu być może od razu dowiemy się, z jaką rośliną, owocem, kwiatem mamy do czynienia. Można także wykonać zdjęcie i na jego podstawie wyszukiwać informacje.

Inną świetną opcją jest automatyczny tłumacz. Włączamy kamerę i opcję tłumaczenia, po czym kierujemy obiektyw na tekst. Oprogramowanie automatycznie przetłumaczy go dla nas. Oczywiście nie jest to perfekcyjne tłumaczenie, lecz potrafi pomóc w kryzysowych sytuacjach. Podczas wyjazdu do Gruzji, Tajlandii, Chin czy nawet Rosji pomoże w odszyfrowaniu słów zapisanych w innym alfabecie.

Smartfon jako przenośny router

Sporo osób nie wie o tym, że może zamienić swój telefon w router. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy ktoś z rodziny czy znajomych nie ma zasięgu lub skończył mu się pakiet internetowy. W takiej sytuacji możemy utworzyć w swym telefonie hot spot Wi-Fi. Udostępniamy wybranym osobom otwartą lub zaszyfrowaną sieć i nasz smartfon niczym router zapewnia internet innym telefonem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wtedy inni będą korzystać z naszego pakietu. Dobrze zatem upewnić się, że mamy wystarczającą ilość danych.

Tryb gościa

Zdarza się, że ktoś prosi nas o skorzystanie z naszego telefonu. Nie zawsze chcemy jednak dzielić się swymi poufnymi informacjami bądź też po prostu nie mamy do kogoś zaufania. Dobrze zatem jest skorzystać z trybu gościa. Na ekranie startowym wybieramy u góry użytkownika i opcję dodaj gościa. W niej z kolei możemy wybrać wszystkie możliwe czynności, na które pozwalamy komuś na naszym telefonie.

Telefon jako pilot do telewizora

Dużo osób zapomina o tym, że telefony mogą pełnić rolę pilota do telewizora. Należy w takiej sytuacji ściągnąć aplikację kompatybilną z naszym modelem telewizora i za jej pomocą przekształcić smartfona w pilota. Połączymy się wtedy z telewizorem za pomocą Wi-Fi lub bluetooth.

Telefon jako skaner dokumentów

Mowa była na początku o skanerze kodów kreskowych. Tymczasem telefony można wykorzystywać także jako podręczne skanery dokumentów. Specjalne aplikacje do ściągnięcia lub wbudowane opcje umożliwiają wykonanie zdjęcia wybranemu dokumentowi papierowemu, który zostanie następnie zdigitalizowany. Aplikacje dbają o wysoką jakość zdjęć oraz czytelność. To świetna opcja do tego, aby nie zabierać ze sobą wszystkich dokumentów.

Przyrząd do mierzenia

Powstaje coraz więcej aplikacji, które wykorzystują możliwości smartfona do mierzenia odległości czy poziomu. Dzięki wbudowanemu żyroskopowi można zamienić smartfona w prostą, lecz wygodną poziomicę. Z kolei specjalne oprogramowanie za pomocą cyfrowego celownika może w przypadku mniejszych wartości sprawdzić przybliżoną odległość między telefonem a obiektem.