Ładowanie
×

Popularne dyscypliny sportowe w Polsce

popularne dyscypliny sportu

Popularne dyscypliny sportowe w Polsce

W dzisiejszych czasach towarzyszy nam ciągły stres i niezdrowa „pogoń”. Nowoczesny świat pozbawia nas konieczności wysiłku fizycznego, mamy przecież komputery – większość spraw załatwią za nas. Wciąż jednak są grupy społeczne, które twierdzą, że sport jest istotnym elementem życia i poddają się wysiłkom fizycznym oraz takie, dla których sport jest praktycznie całym światem. Jak jest w Polsce? Czy mimo obecnego stresu i pogoni, wykazujemy zainteresowanie sportem? 

popularne dyscypliny sportu
Popularne dyscypliny sportowe w Polsce

Najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce.

Nie ma wątpliwości, że do najważniejszej polskiej dyscypliny sportowej zaliczyć można piłkę nożną, której organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. Tę dyscyplinę sportową zaczęto uprawiać prawdopodobnie już w połowie lat 80. XIX wieku. Obecnie w Polsce działa aż 5700 klubów piłkarskich, grających na dziewięciu poziomach ligowych. W 2019 zainteresowanie tym sportem deklarowało aż 70% polskiego społeczeństwa – o 7 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Piłka nożna jest także popularną dyscypliną uprawianą czynnie. Duży procent społeczeństwa (szczególnie mężczyzn) deklaruje, że amatorsko gra w piłkę nożną. 

Czy Polacy częściej oglądają, czy uprawiają sport?

Zdarza się, że zainteresowanie sportem ogranicza się do siedzenia przed telewizorem i oglądania rozgrywek. Jak często angażujemy się w aktywność fizyczną czynnie? W Polsce trzy razy w tygodniu sport uprawia 30% społeczeństwa. To więcej niż w poprzednich latach, jednak wciąż bardzo mało. Co dodatkowo źle, z racji aktualnej kwarantanny, wiele osób wręcz nie ma możliwości na to, aby uprawiać sporty, takie jak piłka nożna. Część z nich stara się również zastąpić to w przeróżny sposób, na przykład za pomocą gier takich jak Football Mania czy poker w STS, bądź też uprawiając ten sport we własnym ogródku.

Jak radzimy sobie ze sportem, w związku z brakiem dostępności do obiektów?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, niektórzy robią to w domowym zaciszu, inni wyjeżdżają w miejsca, gdzie jest niewiele osób (góry, wsie etc.), dzięki czemu mogą w łatwiejszy sposób uprawiać swoje ulubione sporty. Bardzo popularne stało się ćwiczenie w domach, co można zauważyć na mediach społecznościowych, niektórzy posiadają całe siłownie we własnych domostwach, bądź też urządzają sobie takową w piwnicach. Co ciekawe istnieje jeszcze jedna grupa ludzi, mianowicie właściciele siłowni, którzy teraz w większości panicznie zamykają swoje działalności, oraz starają się bardzo szybko wyprzedać swój używany sprzęt do ćwiczeń po zawyżonych cenach.

Czy oprócz piłki nożnej, interesujemy się także innymi sportami?

Kolejną popularną dyscypliną sportową w naszym kraju jest piłka siatkowa, której pierwszy mecz rozegrał się w 1919 w Warszawie. Dodatkowo jest to taka dyscyplina, na której odnieśliśmy spory sukces. W 2012 reprezentacja Polski w piłce siatkowej wygrała Ligę Światową. Z badań wynika, że chętnie oglądane są także sporty żużlowe, koszykówka, tenis oraz MMA, a do popularnych dyscyplin sportowych uprawianych zimą, zaliczyć możemy skoki narciarskie, organizowane przez Polski Związek Narciarski